Elemi károk kockázati körbe soroljuk a hónyomás kockázatot is, mely szerint a hónyomás olyan biztosítási esemény, melyet a nagy mennyiségben összegyűlt hó statikus nyomása okoz a biztosított vagyontárgyakban.
Megtéríti a biztosító azokat a károkat is, amelyeket a biztosított épületekbe a hónyomás által megrongált tetőn keresztül a biztosítási eseménnyel egyidejűleg beömlő csapadék a biztosított vagyontárgyakban okoz.
Viszont kizárás, ha a hólé úgy okoz károsodást, hogy nem volt előtte biztosítási esemény, azaz a tető nem tört össze, hanem csak karbantartási hiba miatt beázott.
A lakásbiztosítási feltétel a hónyomásnál kiterjed a hóolvadáskor lezúduló hótömeg által a biztosított épületben, építményben okozott kárra, vállalati vagyonbiztosításoknál ez nem mindig egyértelmű
Káreset
Egy dunántúli templom tetőjéről olvadáskor megcsúszott a nagy mennyiségű hó, és a sekrestye teteje beszakadt a lezúduló hótól. A kárt hónyomás kárként jelentették, de a lecsúszó hó károsítása nem hónyomás kár. Felelősségi kárként sem térült, mert saját kár keletkezett, nem harmadik félnek okoztak kárt. Üzletpolitikai döntés alapján végül a kárt kifizették, de a Feltétel szerint nem lehetett normál menetben rendezni.
Egy hasonló esetben egy lakóházról a szomszéd garázsra zúdult a tetőről megcsúszó hó, ez felelősségi kárként rendezve lett.
Comments