A társasházi és az egyéni lakásbiztosítás is egységes abban a tekintetben, hogy az épület részét képezik azok a berendezések, szerelvények is, melyek az épületfunkcióhoz szükségesek, tehát többek között a védelmi berendezések és a riasztó is. Ez nemcsak abból a szempontból fontos, hogy az épület biztosítási összegének meghatározásánál figyelembe kell vennünk, hanem kárrendezésnél is érdekes szempontokat vet fel.
A védelmi berendezések, riasztó berendezések falhoz rögzített egységei, pl. biztonsági kamerák, hangjelző készülékek, riasztó központi egysége, akkor vannak biztosítva, ha a szerződés tartalmaz épületbiztosítási elemet, függetlenül attól, hogy kültéri vagy beltéri egységről van szó. Ha ingóságot nem biztosítunk, de épületet igen, ezek a berendezések is biztosítva vannak azokra a kockázatokra, amelyekre az épületbiztosítás kiterjed. Viszont ha csak ingóságot biztosítunk, épület nélkül, fel kell hívnunk az ügyfél figyelmét, hogy ezekre a berendezésekre nem vonatkozik a szerződése. Pl. ha egy bérlő csak a saját ingóságait kívánja biztosítani, és saját költségére riasztó berendezést telepít.
Amennyiben a szerződés tartalmazza a szabadban tárolt vagyontárgyak kiegészítő biztosítást, a riasztórendszer vagy biztonsági kamera eltulajdonítása és vandalizmus esetén is térül. Ennél a kiegészítő biztosításnál azonban feltétel, hogy legalább 150 cm-es kerítéssel védett, lezárt kertben történjen a káreset.
Káresetek, esetek
Egy budapesti társasházban csőtörés következtében több emelet beázott. Az egyik lakásban a riasztó rendszer falra szerelt központi egységébe is befolyt a víz, amitől az zárlatos lett és elromlott. Bár az érintett lakásra nem kötöttek egyéni ingóságbiztosítást, a biztosító térítette az épületbiztosításra a riasztó pótlásának költségét is, mivel a riasztó az épület részét képezi.
Kommentare